Przenośniki ślimakowe i przenośniki kubełkowe

Przenośniki ślimakowe

Przenośniki ślimakowe i przenośniki kubełkowe to urządzenia do bliskiego transportu sypkich materiałów. Zaliczamy do nich kruszywa, cukier oraz ziarna zbóż. Wykorzystywane są najczęściej do napełniania silosów lub zbiorników. Najczęściej wykorzystywane są przenośniki ślimakowe oraz przenośniki kubełkowe. Czym się charakteryzują? Gdzie są wykorzystywane?

Przenośniki kubełkowe – co powinniśmy o nich wiedzieć?

Przenośniki kubełkowe klasyfikuje się jako przenośniki cięgnowe członowe. Członami są kubełki przytwierdzone do cięgien czyli taśm lub łańcuchów przewijających się przez bębny lub koła łańcuchowe, z których jedne są napędzające, a drugie napinające. Elementy nośne wykonane są z łańcucha technicznego ogniowego, tulejkowo – rolkowego oraz pasa pędnego.

Przenośniki ślimakowe

Przenośniki ślimakowe służą do przemieszczania materiałów sypkich za pomocą śruby obracającej się wewnątrz koryta. Materiał może być transportowany w poziomie, pionie lub skośnie. Przenośniki te stosuje się jako urządzenie odbierające materiał spod różnego rodzaju zbiorników i silosów, służą również do dozowania produktu w procesach technologicznych. Dzięki zamkniętej budowie materiał transportowany może być odizolowany od otoczenia. Przenośniki dzielą się na dwa rodzaje: z korytem zamkniętym oraz z otwartym. Najbardziej przydatny może być dla firm, które zajmują się produkcją i transportem materiałów sypkich.

Przenośniki kubełkowe

Przenośniki transportowe – na co zwracać uwagę?

Podczas wyboru odpowiedniego przenośnika należy zwracać uwagę na właściwości fizykomechaniczne transportowanego nosiwa. Wilgotność czy tarcie mogą wpływać na wyładunek za pomocą taśmy transportowej. Jeśli chodzi o materiał wykorzystywany do produkcji taśmy transportowej, to należy zwrócić uwagę na jakość ocynku czy łożysk. Kupujący taśmy zwracają również uwagę na to, czy stopy i głowice wyłożone są materiałami trudnozapalnymi oraz czy powierzchnia zabezpieczona jest przed wycieraniem.