Leczenie komórkami macierzystymi w ortopedii – wciąż niepewne zjawisko

Komórki macierzyste

Zastosowanie komórek macierzystych w ortopedii jest dopiero rozwijającą się dziedziną ortopedii, która – oczywiście – może bardzo wpłynąć na przyszłość chirurgii ortopedycznej, jednakże póki co, wiele tej metodzie brakuje do zastąpienia standardowych operacji ortopedycznych. Głośno jest o dzieciach chorych na spektra autyzmu i na porażenia mózgowe, które leczone są za pomocą wstrzyknięcia komórek macierzystych wcześniej pobranych z innych partii ciała. Jednakże zatwierdzona lista chorób i zaburzeń, w których swoich zastosowanie lecznicze miały komórki macierzyste jest bardzo ograniczona.

Niesprawdzone terapie są niebezpieczne dla Twojego zdrowia

Terapie nieregulowane i o niejasnej skuteczności, za które pacjenci muszą płacić, często charakteryzują się nieudowodnionym stopniem skuteczności. Mało znajdziemy też rzetelnych publikacji naukowych dotyczących leczenia komórkami macierzystymi, co może ostatecznie doprowadzić do krzywdy wyrządzonej na pacjencie.

Wielkie oszustwo medycyny

Zaglądają w co niektóre strony internetowe prywatnych klinik możemy dojść do wniosku, że za sprawą komórek macierzystych jesteśmy w stanie wyleczyć niemal każdą chorobę, a same komórki macierzyste dokonały w dziedzinie medycyny wielkiej rewolucji. W wielu przypadkach jednak zdesperowani pacjenci poszukują jakichkolwiek sposobów leczenia, szczególnie, gdy pojawiają się powikłania związane z chorobą bądź przerzuty. Wówczas gotowi są zapłacić za leczenie gigantyczne pieniądze, nie zdając sobie rzeczywiście sprawy o skuteczności działania na daną chorobę komórek macierzystych.

Leczenie komórkami macierzystymi

Rzeczywiste zastosowanie komórek macierzystych w ortopedii

Na dzisiejszy dzień wykonuje się przeszczepy szpiku kostnego, który leczy nowotwory krwi i niedobory odporności. Oprócz tego, możliwe jest leczenie komórkami macierzystymi upośledzenia rogówki oka. Ich kolejne zastosowanie zostaje użyte w przypadku przeszczepu komórek skóry w poparzone lub owrzodzone miejsca. To jedyne zweryfikowane metody leczenia zatwierdzone przed instytuty medyczne.

Nie należy jednak zapominać, że metoda ta ma ogromny potencjał i, być może w niedalekiej przyszłości, pomoże nam przejść z leczenia rekonstrukcyjnego w leczenie regeneracyjne.