Gospodarka odpadami – Czym jest i dlaczego ma takie znaczenie?

Gospodarka odpadami Toruń

Odpady – problem wszystkich ludzi, który kończy się z momentem odbioru ich przez specjalne firmy wyznaczone przez gminę. Otóż nie, gdyby to było tak proste, świat nie tonąłby w śmieciach. Odpowiednia gospodarka odpadami Toruń wiele by zmieniła. Na czym polega? Jak każdy z nas może się przyczynić ratowania planety przed śmieciami?

Gospodarka odpadami Toruń – Na czym polega?

Mówiąc fachowo, gospodarka odpadami Toruń to szereg procesów związanych ze zbieraniem i przetwarzaniem odpadów, oraz nadzorem nad tego typu działaniami. Obejmuje również późniejsze postępowanie z miejscami unieszkodliwiania odpadów oraz działania wykonywane w charakterze sprzedawcy odpadów lub pośrednika w obrocie odpadami. Mówiąc kolokwialnie, chodzi o to, by odpady nie walały się tam, gdzie nie powinny. Jednak gospodarka odpadami Toruń nie jest mocną stroną ludzkości. Dlaczego? Przyjmuje się, że do roku 2025 w oceanie na tonę plastiku przypadną tylko 3 tony ryb, a przeciętny Polak produkuje rocznie nawet 315 kilogramów śmieci. Może zobaczmy nieco więcej liczb, by uświadomić sobie, jak dużym problemem są odpady.

W oceanie więcej śmieci niż ryb?

 Niektóre statystyki są zatrważające. ludzkość co roku wytwarza ponad dwa miliardy ton odpadów, z którymi trzeba coś zrobić. Zacznijmy od Unii Europejskiej. Jak już powiedzieliśmy, Polak wytwarza rocznie około 315 kilogramów śmieci. Każdy z nas zużywa średnio 66 plastikowych butelek, 60 kg papieru i 50 puszek. Mamy obsesję pakowania. Aż 250 kg – tyle średnio ważą opakowania, w których w ciągu roku każdy z nas przynosi produkty do domu. A co powiedzieć o innych krajach Unii? Rocznie generowane są gigantyczne ilości odpadów. Na przykład  2,5 miliarda jednorazowych opakowań na wynos, 16 miliardów kubków po kawie, 46 miliardów plastikowych butelek, a także 580 miliardów niedopałków. Według najnowszych badań, jeśli zużycie plastiku będzie postępowało w niezmiennym tempie, to w roku 2050 plastik będzie ważył więcej niż ryby!

odbiór odpadów Toruń

Możesz coś zrobić  

Odpady szpecą krajobraz, zanieczyszczają glebę, wody gruntowe, rzeki, morza i oceany, a także wpływają na całą bioróżnorodność. Jednak każdy z nas może coś zrobić w tej kwestii, a najlepiej zacząć od własnego podwórka. Wystarczą proste rzeczy – w sklepie można spakować pomidory z ogórkami, zamiast brać osobną foliówkę. Tak samo inne warzywa i owoce. Pamiętajmy, że odbiór odpadów Toruń co dwa tygodnie nie kończy problemów z nimi związanych. Znaczenie ma to, jak wyrzucamy śmieci – czy je segregujemy, czy nie. Aktualnie w Polsce przetwarza się w procesie recyklingu około 30 % odpadów. To wciąż nie za wiele, jednak idzie to w coraz lepszym kierunku. Jednak ludzie muszą zacząć bardziej segregować śmieci. A wyrzucanie ich do lasów czy rowów to najgorsze i niezwykle egoistyczne wyjście.